piątek, 17 lutego 2012

Moja babka była wróżką

Moja babka była wróżką

Autorem artykułu jest *Karo*


Zapraszam do kontrowersyjnego tematu! "Moja babka była wróżką" niemal na każdym kroku można spotkać owe zdanie. Temat moim zdaniem na czasie i ciągle aktualny!

"Moja babka była wróżką" niemal na każdym kroku można spotkać owe zdanie. Chciałoby się rzec: świetnie - moja też! I co w związku z tym? Każda z naszych seniorek już dawno po tamtej stronie, świat ogląda z innego wymiaru a my ciągle przywołujemy je do odpowiedzi! Moja babcia ze strony mamy była tzw. zamawiaczką chorób, robiła rożne uroki itd. Miała swoje pięć minut, swoje życie i teraz należy jej się święty spokój! Bardzo fajnie jest wskazać nasze takie a nie inne korzenie, jednak mamy i mniej zacnych przodków;) np. nasz dziadek był w Wermachcie lub koniokradem itd. Mieliśmy nie tylko sławne babki ale one też miały i swoich mężów. Przypadki by można mnożyć, ale czy o to na pewno chodzi? O nich już nikt nie wspomina bo sama babka jest tarczą obronną;) Mój dziadek np. pochodził z rodziny bardzo bogatych ziemian, ale tak "umiejętnie" korzystających z życia, że... dziadkowi już tylko nazwisko zostało:( uznałam więc za mało stosowne wspominać o nich, bo ja już jestem zupełnie kimś innym i większość z nas swoich dziadków czy pradziadków na oczy niestety nie widziało.

Znam przypadki lekarzy, których pociechy wybrały zupełnie inną i nawet mniej chlubną drogę! Czy np. każda córka krawcowej musi umieć szyć? Nie - ba nawet znam takie, co igły w rekach utrzymać nie potrafią! Znam pokolenia nauczycielek, których dzieci obrały zupełnie inne drogi i są w tym dobre! Żyjemy w innym wymiarze, robimy to a nie co innego i każdy odpowiada za siebie i tylko siebie! Znam sławnego adwokata, a jego syn… Jeden też wzięty adwokat a drugi wzięty... ale złodziej wiec nasze korzenie mają się nijak do realiów rzeczywistości:) my to MY i tylko MY. Mamy swój dzień urodzenia, linie papilarne itd... Odpowiadamy za siebie i tylko za siebie!

Moja mama z ezoteryką ma tyle wspólnego co ja z biologią, ale moja jedna córka już tak! Jednak ona to odrębny rozdział, a ja odpowiadam za swoje, a nie mojej św. pamięci babki, czyny.

Wiem, może narażę się moim koleżankom, ale od dawna nurtuje mnie ten problem i obiecałam sobie, że go kiedyś poruszę;) Bardzo fajnie wywodzić się z takiej, a nie innej rodziny, jednak to, co sami sobą reprezentujemy to już sami za siebie odpowiadamy i tylko nasze odpowiedzi się liczą! Czemu nie wspominamy mniej sławnych przodków, a takich na pewno każdy z nas też posiada! Nie bo nam jest wygodnie powołać się na tego a nie innego przodka, ale to wg. mnie nie zwalnia nas z obowiązku pomagania ludziom, jeżeli obraliśmy taką a nie inną drogę;) Na koniec powiem, że jeżeli nasza babcia sprzątała a na pewno jest mnóstwo takich przypadków, to czy to znaczy, że my też musimy?

 

---

Wróżka Karo

http://runykaro.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 15 lutego 2012

Seniorki coraz aktywniejsze

Seniorki coraz aktywniejsze

Autorem artykułu jest Radosław Zarzeczny


Coraz więcej seniorów jesień wieku wykorzystuje jako drugą młodość. Czas, kiedy dzieci poszły na tzw. „swoje”, a wnuków nie trzeba już bawić, seniorzy poświęcają na realizowanie własnych potrzeb i marzeń.

Obecne trendy wskazują, że to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni przykładają wagę do aktywnego uczestniczenia w życiu codziennym.

Seniorki częściej korzystają z wakacyjnych propozycji biur podróży, ofert edukacyjnych (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku) oraz z powodzeniem wykorzystują nowe technologie. Wiele z nich udowadnia, że jesień życia nie musi wcale oznaczać smutku, cierpienia i samotności.

Rynek wciąż wychodzi naprzeciw seniorom. Rozwija się on w wyjątkowo szybkim tempie, otwierając się na potrzeby osób starszych i dostosowując swoje usługi pod kątem grupy 50+. Spektrum możliwości korzystania z usług jest więc coraz szersze – można wręcz przebierać w specjalnych ofertach sklepów internetowych, biur podróży, banków, czy operatorów telefonów komórkowych.

Jednak każdy wiek ma swoje prawa i seniorzy nie tak łatwo przekonują się do nowych funkcjonalności. Obawiają się, że sobie nie poradzą, nie okiełznają technologii bądź za nią nie nadążą. Tymczasem pokonanie lęku i wprowadzenie w życie nowej usługi ma walor nie tylko pragmatyczny, ale i psychologiczny – u seniora rodzi się powód do dumy i wzrasta poczucie własnej wartości.

Okazuje się, że mimo iż świat nowości i odkryć kojarzony jest z mężczyznami, wśród seniorów to jednak kobiety wykazują większe zaangażowanie w uczestniczeniu w życiu publicznym z wykorzystaniem oferowanych usług. Mężczyźni natomiast wydają się bardziej zachowawczy i zdystansowani. Dlaczego to właśnie kobiety są płcią bardziej otwartą na życie, nowe wyzwania i zdobywanie doświadczeń?

- Funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy na temat męskości i kobiecości są w pewnym stopniu internalizowane przez przedstawicieli każdej z płci w procesie socjalizacji i włączane do obrazu siebie – mówi Monika Nowak, psycholog. Kobiety częściej definiują się przez relacje, jakie łączą je z innymi ludźmi, mężczyźni zaś częściej postrzegają siebie jako niezależne jednostki. Waga, jaką kobiety przypisują podtrzymywaniu dobrych związków z innymi ludźmi, może sprzyjać ich zaangażowaniu w udział czy w organizację zajęć grupowych. Zwłaszcza kobiety przeżywające „jesień życia”, często aktywniej uczestniczą w życiu społecznym niż mężczyźni w podobnym wieku, ponieważ ich potrzeba współtworzenia relacji, która wcześniej mogła być realizowana np. w rodzinie, teraz może być zaspokajana w grupie - dodaje Monika Nowak.

Można pokusić się o stwierdzenie, że kobiety są wręcz zarażone entuzjazmem starości. W ślad za tym idzie angażowanie się w różnego rodzaju działania, inicjatywy, ze wskazaniem tym samym na radość, jaką niesie ze sobą ten wiek. Największe dysproporcje między płciami występują w szczególności w sferze podnoszenia własnych kwalifikacji i zdobywania nowych doświadczeń. Placówki edukacyjne, jakimi są Uniwersytety Trzeciego Wieku, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, zdecydowanie częściej goszczą w swoich gmachach kobiety niż mężczyzn.

- Wśród osób, które uczestniczą w zajęciach, kobiety stanowią 90%. Mężczyźni są bardziej sceptyczni i zdystansowani wobec takiego typu działalności. Wśród 200 liderów uniwersytetów mężczyzn jest zaledwie 5-6 – mówi Kamila Nowaczek z Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kobiety w ramach prowadzonej aktywności podejmują wiele działań oddolnych, jak zakładanie kół czy klubów. Dodatkowo czynnie angażują się w pozyskiwanie sponsorów dla prowadzonych inicjatyw - dodaje Nowaczek.

Na szczególną uwagę zasługuje sposób wykorzystania nowych technologii. Można powiedzieć, że internet w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród seniorów. Choć obecnie spośród osób powyżej 60 roku życia 14%1 korzysta z zasobów sieci, to dzięki organizowanym kursom i szkoleniom, jak Akademia eSeniora, może wpłynąć na obiecujące wyniki w niedalekiej przyszłości. Także i w tym zakresie to kobiety są otwarte w większym stopniu na zagłębianie tajników sieci niż mężczyźni – aż 70% absolwentów Akademii stanowiły przedstawicielki płci pięknej.

W parze z internetem idą także telefonia komórkowa i korzystanie z rozwiązań, jakie oferuje teleopieka. O ile sprofilowane telefony są już powszechnie znane, to nowoczesne systemy opieki ciągle są czymś niezbadanym. Intuicyjny obraz seniora, użytkownika teleopieki wskazuje co prawda, że jeśli radził on sobie sam przez całe życie, to i na starość nie potrzebuje dodatkowych urządzeń. Jednak, jak przekonuje Dariusz Chudzia, z wrocławskiego centrum teleopieki – U kobiet syndrom ten zauważalny jest w mniejszym stopniu.

Obok korzystania z oferty edukacyjnej i technologicznej kobiety są także wyjątkowo otwarte na nowe formy aktywności fizycznej. Nierzadki jest widok grup seniorów spacerujących z kijkami, wśród których dostrzec można „rodzynki” – zaledwie kilku mężczyzn. Choć – jak przekonują specjaliści – Nordic Walking to sport idealny dla wszystkich, a w szczególności zalecany seniorom. Potwierdzeniem feminizacji tego sportu mogą być również opinie osób, które na co dzień świadczą usługi z Nordic Walkingu.

- Spośród seniorów biorących udział w treningach Nordic Walking to kobiety stanowią 70% wszystkich uczestników – mówi Aleksander Wilanowski, instruktor Nordic Walking. Seniorki są zdecydowanie bardziej otwarte na poznawanie nowych form aktywności ruchowej – dodaje Wilanowski.

Nordic Walking to nie jedyny sport cieszący się większą popularnością wśród kobiet. Siłownie, pływalnie czy rowerowe wycieczki, choć dobre dla wszystkich, wpisały się bardziej w wizerunek aktywnej kobiety niż mężczyzny.

Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o wyjazdy na wczasy. To seniorki szturmują sanatoria, domy wczasowe, chcą poznawać bliższe i dalsze zakątki Polski, a nawet świata. Czynnie działają w stowarzyszeniach takich jak Klub Aktywnych Kobiet i same organizują sobie wycieczki, grupowe wyjazdy. Widać wyraźnie, że w przypadku kobiet stereotyp wczasów w przydomowym ogródku lub na działce już odszedł do lamusa…

Dynamiczne korzystanie seniorek z nowych usług i udogodnień rynku stanowi interesujący przykład na to, że kobiety to wcale nie taka „słaba płeć”. Seniorka na 102 to kobieta, której jesień wieku nie stoi na przeszkodzie w realizowaniu własnych potrzeb i osiąganiu wyznaczonych celów. Wręcz przeciwnie – ten czas jest dla seniorek doskonałą okazją do spędzenia „drugiej młodości” na aktywnym wypoczynku, zdobywaniu nowego doświadczenia – a co za tym idzie – podnoszenia własnej wartości.

1www.internetstats.pl

---

Radosław Zarzeczny

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co kupić mamie seniorce?

Co kupić mamie seniorce?

Autorem artykułu jest Być Seniorem


Dzień Matki to doskonała okazja do okazania uczuć tej bliskiej nam osobie. Warto pamiętać o tym, że tego dnia swoje święto mają też wszystkie panie, które są już babciami, bo przecież nie przestały być matkami.

...coś praktycznego
Producenci telefonów komórkowych wyszli na przeciw potrzebom osób starszych i stworzyli telefon dla seniora. Takie specjalne aparaty zostały specjalnie przystosowane do potrzeb osób w podeszłym wieku. Menu jest w nich maksymalnie uproszczone, przyciski duże z wyraźnymi oznaczeniami, wyświetlacz wyraźny i czytelny nawet dla niedowidzących osób. Dodatkowo w większości aparatów znajdziemy przycisk SOS, który w razie potrzeby po naciśnięciu zaalarmuje pięć wybranych numerów. Wbudowane w nich głośniki są mocniejsze od tych w zwykłych aparatach, dzięki czemu nawet niedosłyszący mogą ich używać. Korzystanie z takiego telefonu jest nawet niż ze stacjonarnego.


...coś pięknego

Nic nie sprawia kobiecie takiej przyjemności jak piękna rzecz. Misternie zdobiona broszka, ręcznie malowany szal, albo rodzinna fotografia w artystycznie wykonanej ramce to pewniaki. Natomiast jeśli seniorka ma artystyczną duszę może warto wysłać ją na kursy hobbystyczne lub zajęcia plastyczne np. kurs garncarstwa lub... kaligrafii japońskiej.


...coś kulturalnego
Paniom, które lubią czytać ale mają słaby wzrok można podarować specjalną lupę powiększającą lub książkę z dużymi literami. Specjalne wydania z dużym drukiem dla osób niedowidzących można już bez problemu kupić w Polsce. Wśród dostępnych pozycji są powieści obyczajowe, romanse i poradniki. Innym ciekawym pomysłem na książkowy prezent dla seniorki jest podręcznik do obsługi komputera. W internecie można znaleźć coraz więcej stron poświęconych życiu i aktywności osób starszych, z ciekawymi informacjami dla seniora. Osoby, które mają problemy z poruszaniem się mogą w ten sposób zachować aktywny kontakt ze światem.


...coś zabawnego
Dla seniorek obdarzonych niezwykłym poczuciem humoru dobrym prezentem może być zabawny gadżet albo koszulka ze śmiesznym nadrukiem, którym będzie mogła podkreślić dystans do swojej osobowości lub wieku.

...coś zdrowego
Zdrowie seniora jest bardzo ważnym aspektem jego życia i bliskich mu osób. Aby uniknąć ciągłych wizyt u lekarzy i używania dużej ilości leków warto zadbać o nie poprzez profilaktykę. Takie akcesoria jak bielizna zapobiegająca reumatyzmowi czy rozgrzewające buty mogą być dobrym prezentem. Pragnącym zachować aktywność seniorkom możemy kupić karnet na basen, zajęcia fitness dla starszych osób lub akcesoria do Nordic Walking. Ten zdobywający coraz większą popularność sport jest idealny dla starszych osób - bezpieczny i nie wymagający dużego wysiłku, a jednocześnie rewelacyjnie wpływający na stan zdrowia. Oprócz oczywistych walorów fizycznych sportu powinniśmy pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny czyli tak zwane "hormony szczęścia", które przeciwdziałają stanom depresyjnym.

...coś relaksującego
Biura podróży prześcigają się w ofertach turystyki dla seniorów. Wyjazdy organizowane są zarówno w celach rekreacyjnych, jak i religijnych. Warto też zainteresować się ofertą programu Europe Senior Tourism, dzięki której można wysłać seniorów na wczasy do Hiszpanii za niewielkie pieniądze. Wycieczki dla seniora to prężnie rozwijająca się dziedzina i warto się nią zainteresować. Odpoczynek na gorącej plaży lub wymarzona pielgrzymka nie tylko dostarczy wspaniałych wspomnień ale też pozwoli wypocząć i zapomnieć o codziennych troskach.

Obojętnie, którą z podanych wyżej propozycji państwo wybiorą należy pamiętać o jednej zasadzie. Dobry prezent to taki, który ktoś bardzo chciałby dostać, ale sam go sobie nie kupi.

---

Być Seniorem

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl